Jak založit zahradní jezírko? 
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.05.2025

Jak založit zahradní jezírko? 

Zahradní jezírko může být krásným estetickým doplňkem i užitečným zdrojem vody pro volně žijící živočichy. Ocení ho ptáci, užovky, ježci či veverky, kteří pomáhají regulovat škůdce. Navíc si díky jezírku můžeme užít i radost z chovu ryb, záleží však na velikosti a umístění jezírka.


Důležitá je hloubka

Hlavním kritériem je hloubka – pro chov ryb by měla být alespoň 1 metr. Platí, že čím je hloubka větší, tím lépe. Větší hloubka totiž zajišťuje stabilnější prostředí, chrání ryby před přehřátím v létě i promrznutím v zimě. Domácí druhy ryb zvládnou v hluboké vodě přezimovat, což je pro začátečníky ideální.

Přínos ryb v jezírku

Ryby zkrášlí jezírko a pomáhají s hubením komářích larev. Pokud by se vašim rybám do lovu nechtělo, můžete jejich chuť podpořit nabídkou larev bource morušového nebo bráněnky, aby zjistily, že jim to opravdu stojí za to! Snížený počet komárů na vaší zahradě za letních a podzimních podvečerů určitě oceníte vy i vaši sousedé! 

Výběr vhodných druhů

Pro menší jezírka se hodí nenáročný karas zlatý. Barevností se vyrovná koi kaprům, ale je levnější a odolnější. Do středně velkých jezírek (cca 2 500 litrů) lze přidat líny, jeseny nebo koljušky. Ve velkých jezírkách (okolo 5 000 litrů) se uplatní koi kapři, případně i jeseteři – zde už je nutná filtrace vody.

Chov ryb v jezírku

Po vhodném výběru ryb nastává jejich nákup. Ryby kupujme pouze od ověřených prodejců, abychom předešli nemocem. Při přechodu z transportu do jezírka je důležité vyrovnat teploty. Ryby vkládáme až 15–20 dní po napuštění jezírka, ideálně na jaře. Aklimatizace trvá pár dní, během nich se začne tvořit přírodní rovnováha. Pomůže i výsadba rostlin a kvalitní filtrace. Krmení by mělo být častější v menších dávkách – zabráníme tak znečištění vody a přemnožení řas. V letním období přikrmujeme méně, s příchodem chladného období přidáváme krmivo obohacené vitamíny a minerály. Důležité je uzpůsobit formu krmiva chovaným druhům - některé ryby sbírají potravu spíše u dna a budou tedy potřebovat různé druhy pelet nebo tablet, jiné se pohybují v blízkosti vodní hladiny - těm pak nabídneme vločky nebo granule, které se hned nepotopí. 

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek