
Jak zateplit kurník?
Zimu máme na krku a stejně tak, jako připravujeme náš dům na chladné počasí, je třeba také poupravit domov slepičkám. Potřebují totiž dostatečné teplo, aby byly zdravé, a tak je nutné přistoupit k zateplení kurníku. V následujícím článku Vám ukážeme, jak na to.
Kdy je nutné zateplení kurníku?
Zateplení by rozhodně nemělo chybět v případě, že se slepičky nachází v oblasti, kde jsou běžné velké mrazy. Vyhýbat bychom se mu neměli ani v případě, kdy očekáváme pravidelnou snůšku vajec. Pro slepičky je totiž nejvhodnější teplota pro snášení kolem 20 °C. Zároveň slepice nebudou muset využívat veškerou svou energii pouze k vlastnímu zahřátí.. Dalším nesporným důvodem, proč bychom měli uvažovat o zateplení kurníku, je ochrana před nachlazením a dalšími nemocemi.
Jaký izolant využít?
Existuje více variant, jak zateplit kurník. Před samotnou výrobou dobře rozmyslete, jaký izolant k tomu využijete. Asi jako první materiál, který každého napadne, je polystyren v podobě desek. Není divu, jedná se o nejlevnější a nejefektivnější izolant, se kterým se zároveň jednoduše pracuje.
Jako další lze využít, sice dražší, ale dobře fungující, fasádní vatu. Ta v kurníku vydrží spoustu let a má skvělé vlastnosti jako paropropustnost nebo nehořlavost a zároveň je ideálním izolantem. Pokud však chcete kurník udržet čistě v přírodním stylu, můžete využít slámu, která je rovněž skvělým pomocníkem.
Postup
Postup, jak zateplit kurník, zvládne každý středně zdatný kutil. Po výběru ideálního izolantu se už stačí jen vrhnout do práce. Nejdříve si kurník naměříme, abychom věděli, kolik materiálu budeme potřebovat. Následně se pustíme do samotného obkládání. Začneme od střechy a postupně se přesuneme k podlaze. Ano, i tu je potřeba zateplit, aby slepičky měly nohy v teple. Nejjednodušším způsobem je vytvořit dvojitou dřevěnou stěnu, do které budete vkládat izolaci. V případě polystyrenu nebo vaty je možné nejprve stěny izolací obložit a následně překrýt dřevěnou deskou nebo palubkami. Překrytí izolace další vrstvou je nezbytné, jelikož je důležité, aby slepičky neklovaly do materiálu.
Pozor na vlhkost!
Především u zateplených kurníků nezapomeňte na pravidelné větrání, aby se uvnitř kurníku nedržela vlhkost.
Tak co myslíte?
Je náš postup, jak zateplit kurník, náročný? Pevně věříme, že ne. Tak vzhůru do toho! Vaše slepičky se Vám za dané náležitě odvděčí pravidelnou snůškou. A to se přeci vyplatí!
A pokud nechcete vše dělat svépomocí, můžete zakoupit kurník, který je zateplený od výroby. Máme ho v nabídce.
Další články

09.07.2025
Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?
Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.
Přečíst článek
08.07.2025
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?
Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.
Přečíst článek
07.07.2025
Jak na chov perliček?
Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.
Přečíst článek