Jak naučit slepice chodit do kurníku

Autor: Juraj Korim

30.10.2023

Jak naučit slepice chodit do kurníku

Přivezli jste si domu nové slepičky a nevíte si rady s tím, jak je naučit chodit do kurníku? Různě se tradují mýty o tom, že je třeba nechat je tři dny zavřené v kurníku a je to vyřešeno. Není to však nutné a tento postup všeobecně nedoporučujeme. Slepice jsou totiž velmi inteligentní a vědí, co je pro ně nejlepší. Stačí jim tedy vše párkrát ukázat, dobře kurník připravit a máte vyhráno. Pojďte se s námi podívat, jak naučit slepice do kurníku. 

Dobrá příprava je základ

Neotálejte a dobře připravte domov slepičkám ještě před jejich koupí. Bezpečný a pohodlný prostor později ocení a budou se do něj rády vracet. Kurník slouží jako chráněné místo, kam nemůže proklouznout žádný dravec, poctivě ho tedy zajistěte, stejně jako výběh kolem kurníku. 

Co dělat po převozu?

Po příjezdu ukažte slepičkám jejich domov a přendejte je do kurníku. Dostatek vody a jídla je samozřejmostí. Tento prvek není radno opominout, dané jim pomůže k aklimatizaci na nové prostředí. Můžete je jeden den v kurníku ponechat, aby poznaly své bezpečné místo. Možná ze začátku nebudou chtít vylézt na hřady, jelikož je to pro ně neznámé, postupně si ale přijdou na to, že je dané přirozenější. Druhý den ráno otevřete kurník a nechte slepice, aby se samy rozhodly, kdy budou chtít poznávat okolí. A jak naučit slepice do kurníku večer? Vlastně nijak, při setmění se již budou samy pomalu řádkovat v kurníku, který již považují za svůj domov. 

Jídlem nikdy nepohrdnou

Pokud jste slepičky vypustili do širšího okolí a potřebujete je zahnat zpět, je to mnohdy trochu oříšek. Jak naučit slepice do kurníku, když se jim pastva na velkém prostoru moc líbí? Dá se na ně vyzrát jídlem. Připravte si pro ně pamlsky, které jim ukážete a věřte, že se za Vámi div nerozběhnou. Velkou pochutinou jsou například těstoviny nebo pšenice. Postupem času si zvyknou i na pouhý zvuk, který vydává například plechovka se zrním a to pro ně bude jasné znamení. Zároveň by nikdy neměly chybět zásoby vody a krmení přímo v nebo u kurníku. Do této oblasti by měly mít přístup po celý den.

A co když to nefunguje?

Existuje mnoho důvodů, proč se slepička nechce vrátit do kurníku a náš článek, jak naučit slepice chodit do kurníku, přijde zdánlivě vniveč. Většinou je to tím, že slepičce něco chybí nebo se necítí bezpečně. Je možné, že ji nějaká šelma polekala, trápí ji paraziti v kurníku nebo se stala obětí šikany od ostatních slepic. Pozorujte její chování a v případě potřeby neváhejte navštívit veterináře.

A to je vše

Všeobecně platí, že slepičky jsou natolik chytré, že si cestu k bezpečnému domovu většinou sami najdou. Na Vás je ukázat jim směr a připravit dobré podmínky. Tak vzhůru do toho! 

Další články

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek