Jak označit hospodářská zvířata?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

29.11.2024

Jak označit hospodářská zvířata?

Pokud se chcete stát chovatelem hospodářských zvířat, je důležité vědět, která zvířata je nutné označovat a jakým způsobem. Tuto problematiku blíže popisuje plemenářský zákon a jeho prováděcí předpis – vyhláška o označování zvířat.


Je stanoveno, že označovat se musí všichni tuři, koňovití, prasata, ovce, kozy, běžci, jelenovití, velbloudovití a zvěř ve farmovém chovu. Pojďte se s námi blíže podívat na označování kategorií nejčastěji chovaných hospodářských zvířat.

Tuři

Tuři se označují dvěma konvenčními ušními známkami – po jedné v každém uchu. Označeno musí být každé tele do 20 dní věku od narození. Pokud by mělo opustit hospodářství, ve kterém se narodilo, dříve než ve věku 20 dní, musí být označeno před opuštěním hospodářství.

Prasata

Prasata se označují tetováním nebo ušní známkou. Tetování musí být buď na levém uchu, nebo na levé straně těla. Ušní známky pro prasata se dávají do levého ucha. Sele by mělo být označeno před odstavem. V případě přemístění prasnice se selaty na jiné hospodářství se sele označuje před opuštěním hospodářství, ve kterém se narodilo.

Ovce a kozy

Každá ovce nebo koza musí být nejpozději do 9 měsíců od narození (vždy však před tím, než opustí hospodářství, kde se narodila) označena dvěma identifikačními prostředky. Tyto identifikační prostředky se liší podle toho, zda je zvíře určeno pro obchodování v rámci Evropské unie či nikoliv. Jehňata nebo kůzlata určená k porážce do 12 měsíců stáří, která nejsou určena k přemístění do jiných zemí, musí být označena minimálně jednou konvenční známkou. Ušní známky pro ovce se také kladou na levé ucho, stejně jako u prasat.

Koně

Koňovití se označují způsoby uvedenými v jednotlivých řádech plemenných knih. Pokud nejsou registrovaní v plemenné knize, označují se slovním a grafickým popisem a elektronickým identifikátorem. Každé hříbě musí být označeno před opuštěním hospodářství, v němž se narodilo, vždy však nejpozději do 12 měsíců od data narození.


Pokud dojde ke ztrátě identifikačního prostředku, je chovatel povinen do 2 pracovních dnů zvíře označit náhradním způsobem tak, aby ho bylo možné identifikovat. Ztrátu je nutné neprodleně nahlásit pověřené osobě a vyžádat si od ní duplikát identifikačního prostředku. Po obdržení duplikátu by jím měla být hospodářská zvířata neprodleně označena.

Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek