
Jak vybrat vhodný domeček pro kočku?
Kočka denně naspí až neuvěřitelných 18 hodin. Je proto velmi důležité připravit jí pohodlné a klidné místo k odpočinku. Každý mazlík žije v jiných podmínkách a má své vlastní potřeby. Tak se s námi pojďte podívat, jaké možnosti máte a jak vybrat boudu nebo pelíšek pro kočky.
Velikost a typ
Velikost boudy pro kočky, ale i jiných pelíšků, by měla zohledňovat potřeby Vašeho chlupáčka. Musí poskytovat dostatečný prostor pro pohodlné ležení, otočení a vstávání.
Dále je třeba zvážit typ domečku, existuje totiž mnoho různých stylů a druhů. Nejčastěji se setkáte s klasickým otevřeným pelíškem, který je obvykle látkový. Ten se využívá především ve vnitřních prostorech, které jsou dobře vytápěné. Tento pelíšek plně uspokojí také kočičí potřebu pozorovat veškeré dění. Další možností je kukaň, ve které je na rozdíl od otevřené pelíšku kočka chráněna ze všech stran. Tato varianta zajistí pro Vašeho mazlíčka ochranu proti průvanu a hluku, avšak stále není vhodným adeptem na venkovní umístění. Tím je kočičí bouda. Ta zaručí vhodné útočiště k odpočinku a také úkryt před nepřiznivým počasí. Kočka zde nalezne požadovaný klid, bezpečí i přítmí. Venkovní domeček můžete pořídit také ve stylové variantě se schůdky a horní terasou, ze které budou moci pozorovat okolí. Do interiéru skvěle zapadne kombinace škrabadla a domečku. Na jednom místě tak kočka nalezne příležitost k relaxaci a k zábavě.
Materiál
Kočičí domeček je k dispozici ve variantách z různých materiálů. Vnitřní pelíšky, kukaně a domečky jsou ve většině případech vyrobeny z textilní látky. Bouda pro kočky, primárně určená do vnějších prostor, je nejčastěji vyrobena ze dřeva. Tento typ je velmi oblíbený pro svůj přírodní vzhled a trvanlivost. Oblíbenou variantou jsou také domky vyrobené z eko plastu, které jsou odolné a snadno udržovatelné. Pokud mazlíček přetrvává venku i v zimních mrazech, zateplená bouda pro kočku bude skvělou volbou.
Umístění
Další články

29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek
27.04.2025
Jak na chov činčily?
Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.
Přečíst článek