Nosné slepice: Jaká plemena snáší nejvíc vajec
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

04.05.2022

Nosné slepice: Jaká plemena snáší nejvíc vajec

Pokud doma chováte slepice především kvůli tomu, abyste v kuchyni vždy měli k dispozici dostatečnou zásobu čerstvých vajec, vyplatí se vybrat to nejlepší slepičí plemeno z hlediska množství vajec, které dokáže snášet. Jaké nosné plemeno je nejlepší? Plemen, která zvládnou spolehlivě doplňovat vaši domácí zásobu vajec, je hned několik. Proto si v tomto článku představíme ty nejlepší nosnice, které snáší spoustu vajec, ať už je léto, nebo zima, a některé navíc nabídnou také spoustu chutného masa.

Hybridky

Jestli vám jde jen o snášení co největšího počtu vajec, jednoznačnou volbu představují hybridky. Nejsou určeny k množení, v jejich případě jde opravdu hlavně o maximální produkci vajec. Od hybridek se dočkáte vejce téměř každý den, když snáší i přes 300 vajec s hnědou skořápkou ročně. Označení hybridky zahrnuje celou řadu druhů nosnic schopných takovéto snůšky. Ve svém chovu můžete jednotlivé druhy kombinovat. Mezi oblíbené druhy hybridek patří například nosnice Isabrown nebo Dominant. U chovatelů jsou oblíbené i pro svou odolnost.

Leghornky

Leghornky jsou bílé slepice krásné na pohled, které však ohromí nejen svým vzhledem, ale rovněž počtem snesených vajec. Za rok se dočkáte až 250 vajec s čistě bílou skořápkou. Leghornky patří k plachým plemenům, takže se bohužel nenechají ochočit.

Sussexky

Také sussexky patří se schopností snášet až 250 vajec ročně mezi nejlepší nosnice, které můžete mít ve svém chovu. Skořápky vajec nemají jednotné zbarvení, mohou mít krémový odstín až poměrně sytě hnědou barvu. Na čem si kromě hromady vajec pochutnáte je jejich maso, chuťové je opravdu výborné. Na rozdíl od leghornek mají sussexky klidnou povahu a lze je tedy snadno ochočit – poté se nebudou vyhýbat třeba ani zobání přímo z vaší ruky.

Plymutky

Plymutky je radost chovat – jsou klidné a přítulné. Snáší okolo 200 vajec za rok, což je sice o něco méně než předchozí plemena, ale zase se mohou pochlubit vysokou zmasilostí, takže až přijde čas, budete mít hodně nejen vajec, ale také masa. Nižší produkci vajec ve srovnání s hybridkami alespoň částečně nahrazují nižšími nároky na krmení. Díky jejich otužilosti pak nebudete mít o vejce nouzi ani v zimě. 

Správné krmení je základ

Nakonec se sluší připomenout, že bez dostatečného množství kvalitního krmení nemůžete očekávat spoustu vajec ani od těch nejlepších nosnic. Pouze správné krmení a ideální životní podmínky ve spojení s nosnicemi některého z nejlepších nosných slepičích plemen zaručí, že budete v kurníku každý den sbírat velká čerstvá vejce s dokonalou chutí. Nosné slepice jednoduše potřebují mít tolik krmení, co jejich zobáky ráčí.

Základem kvalitní krmné dávky jsou obiloviny, dobrou volbou je u nás hojně využívaná pšenice. Samotná pšenice ovšem ani přes vhodné složení a dietetické parametry není dostačující, mj. má vliv na tvorbu suchého masa, a proto je vhodné ji doplnit. Chybět by slepicím nemělo ani proso, které je velmi bohatým zdrojem minerálních látek.


TIP: Vyzkoušejte naše líhně nebo kurníky.

Další články

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek